تعدیل تناقضات، یکی از اشتباهات رایج حسابداری
تعدیل تناقضات، یکی از اشتباهات رایج حسابداری

تعدیل تناقضات، یکی از اشتباهات رایج حسابداری، به‌عنوان یک مدیرعامل واحد تجاری کوچک، شاید شما درگیر اشتباهات رایج حسابداری می‌شوید که ممکن است در سیستم حسابداری واحد تجاری شما به آن توجه نشود. از طرف دیگر، تأثیری که اشتباهات شما در بلندمدت بر سلامت مالی واحد تجاری شما می‌گذرانند، نادیده گرفته شود. یکی از این اشتباهات رایج، تعدیل تناقضات است که در این مقاله ما به بررسی این اشتباه پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

تعدیل تناقضات

هنگامی‌که حساب‌ها با یکدیگر تطبیق داده می‌شوند، درواقع شما تائید می‌کنید که معاملات بانکی، کارت اعتباری و حساب‌های ترازنامه با معاملات ذکرشده در دفتر کل و یا سیستم حساب‌های دریافتنی شما مطابقت دارد. در نگاه اول شاید این امر آسان به نظر برسد، اما کسب‌وکارهای بسیاری وجود دارند که این کار را با یک قاعده منظم انجام نمی‌دهند.

برخی کسب‌وکارها تطبیق حساب‌های خود را در پایان هرماه انجام داده و هر زمان که به‌صورت‌های مالی دسترسی داشته باشند، آن را بررسی می‌کنند؛ اما دلیل اصلی اینکه چرا حساب‌ها باید در روند روزانه کسب‌وکار تجاری تطبیق داشته باشد، حفظ صورت‌حساب جریان وجوه نقدی است.

مطابق حساب‌های پرداختنی، با پولی که از حساب‌های دفتر کل گرفته‌ می‌شود، شما می‌توانید از جریان نقدی شرکت‌تان مطلع شوید.

صاحبان پرمشغله کسب‌وکارهایی که امور مالی را راساً کنترل می‌کنند، ممکن است به‌سرعت و به‌صورت آنلاین برای بررسی معاملات و تراز حساب‌های تجاری خود اقدام کنند- در اینجا دانستن اینکه شرکت چه میزان نقدینگی در دسترس دارید، عالی به نظر می‌آید؛ اما بدانید که تراز حساب بانکی شما تنها بخشی از معادله حسابداری است.

 نیمه دوم معادله جایی است که اصلاح حساب‌ها به میدان می‌آید. شما باید به‌طور مرتب دفتر کل را با سپرده‌های بانکی مقایسه کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا اشتباهات را قبل از اینکه دیر شود، پیداکرده و ناهمسانی‌های جریانات نقدی را بر طرف نمایید.

  • سادگی، پایداری و به‌موقع بودن

حسابدار شما باید تک‌تک ترازنامه‌ها را برای تمام حساب‌ها و در هرماه بدون هیچ ابهامی تطبیق دهد. اگر مدیران می‌خواهند هنگام مرور صورت‌وضعیت درآمدی نسبت به آن اطمینان داشته باشند، باید این فرآیند ضروری را لحاظ کنند.

 تطبیق منظم و به‌روز تمام حساب‌ها مهم است تا بتوان صورتحساب‌ها را به‌موقع و با اطمینان بررسی نمود. مطابقت حساب‌ها در پایان ماه، نه‌تنها دفاتر شما را در آن ماه تراز می‌کند، بلکه داده‌ها را برای تنظیم شاخص عملکرد اصلی به‌صورت ماهانه در اختیار شما قرار می‌دهد.

دانش حاصل از محاسبه دقیق شاخص عملکرد اصلی، یک دارایی ارزشمند برای شرکت است؛ چراکه می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری بهتر برای کسب‌وکار تجاری، شناسایی فرصت‌های رشد و همچنین از بین بردن ضعف‌ها کمک کند.

برای محاسبه شاخص عملکرد اصلی شما باید از یک مبنای پایدار و داده‌های به‌موقع، دقیق و تطبیق داده‌شده استفاده کنید.